Vezetői készségek fejlesztése

Az MCC Vezetőképző Akadémia 8 hetes kurzusokat kínál, ahol az elméleti háttér megismerését elsősorban online oktatási tananyagok szolgáltatják. Ezt kiscsoportos megbeszélések, workshopok, esettanulmányok egészítik ki, amelyek során lehetőség van a téma mélyebb megértésére és gyakorlati alkalmazására.

A harmadik pillér keretében a kurzusok a vezetés témakörére fókuszálnak kiindulva az egyéni vezetői kérdések megválaszolásából, a csapatvezetésen keresztül egészen a gigantikus szervezetek vezetéséig. A tananyagok között megtalálhatóak a hatékony vezetés alapjai, a csapatvezetés módszertana, a decentralizált vezetés és a küldetés fókuszú vezetés.

A kurzusokat és a workshopokat a téma legfelkészültebb hazai és nemzetközi oktatók tartják, és szorosan kapcsolódnak az Akadémia egyéb programjaihoz, a tanulmányutakhoz, és a szervezeti problémák megoldásához.

A hatékony vezető

Alapvetően azt kell megértenünk a vezetéssel kapcsolatban, hogy a vezetők valami olyan rajtuk túlmutató érték előállítására hivatottak, amelyre az egyén egyedül nem képes.  A kurzus során diákjainknak lehetőségük van arra, hogy szinergiát teremtsenek, és egy csapaton belüli koordinációra és kommunikációra összpontosítsanak. Jelentős időt fordítanak arra is, hogy elsajátítsák, hogyan tudják motiválni magukat és másokat, és támogatni egy csapat küldetését.

A kurzus során diákjaink felkutathatják a választ az alapvető kérdésre: Mi teszi egy csapat vezetőjét hatékony vezetővé?

Az Akadémia apródképző programja révén hallgatóink mentorként is kipróbálhatják magukat. Néhány fiatalabb MCC-s diákot kiválasztva, a mentor hallgatóknak támogatniuk és segíteniük kell őket olyan különféle területeken, mint például tanulmányok, szakmai tapasztalat, projektek, jövőbeli tervek stb.

Készségfejlesztés:

  • Az öntudat növelése csapattagként és vezetőként
  • A csoport működése összefüggéseinek elemei
  • Olyan képességekkel való felruházás, amely valakit a csoportok körültekintőbb megfigyelőjévé tesz
  • Saját egyedi vezetési stílusának elemzése és rugalmasságának növelése
  • Ezeknek az elemzéseknek és eszközöknek az alkalmazása a valós életben bekövetkező változások alakítására

Csapatvezetés

A kurzus áttekinti a csapatvezetés elméletét és ennek gyakorlati alkalmazását. A résztvevők esettanulmányokra alapozva, kis csoportokban dolgoznak, miközben különböző módszereket sajátítanak el annak érdekében, hogy a tanultakat a gyakorlatban is alkalmazni tudják. 

Készségfejlesztés: 

  • Az egyéni és a csapatban történő problémamegoldás különbözőségei
  • A csapat alapfogalmainak, a csapatmunkának és a csapat küldetés teljesítésében betöltött szerepének értelmezése
  • A csapat hatékonyságának megértése
  • A csapat értékeléséhez kapcsolódó különböző módszertanok elsajátítása

Megosztott vezetés

A kurzus megkülönböztet vezetőt és vezetést és ennek megfelelően a vezetői készségek fejlesztésére, illetve a vezetéssel összefüggő módszerek megértésére és azok gyakorlati alkalmazására helyezi a fókuszt. A kurzus ezen felül részletes betekintést enged a különféle vezetési elméletekbe (hagyományos, kollektív és globális). 

A kurzus végére a diákok elsajátítják a komplex vezetéshez kapcsolódó koncepciót, amely multidiszciplináris és többszintű vezetési eszköztárat biztosít számukra a kiszámíthatatlan és bizonytalan környezetben.

Készségfejlesztés: 

  • Különbséget tenni vezető, és vezetés között
  • Megérteni a vezetést, mint elméletet
  • A tradicionális vezető-követő szerepkörön túlmutató módszertan megismerése
  • A csapatvezetés különböző modelljeinek megismerése és használata
  • Megérteni a megosztott vezetés működését és előnyeit a hagyományos vezetési modellekkel szemben

Küldetés fókuszú vezetés

Vezetőként tudni kell komplex helyzetekben kellően rugalmasnak lenni, ami számos tudást feltételez, például a siker és a hibázás mögött meghúzódó okok feltérképezését és elemzését, és a szervezeti folyamatok gyors átalakítását.

Küldetés fókuszú vezetésnek nevezzük azt a fajta képességet, amellyel egy vezet képes a vízióját kommunikálni és ennek a végrehajtását a munkatársakkal, illetve akár a szervezeten kívüli személyekkel közösen véghez vinni. A koncepció maga katonai területről származik, de alkalmazható minden szervezetben, ami szeretne versenyelőnyt szerezni.

Készségfejlesztés: 

  • A küldetés fókuszú vezetés történelmi gyökereinek és alapfogalmainak megértése
  • Az ehhez kapcsolódó vezetői képességek fejlesztése
  • Szervezeti változás és az ehhez kapcsolódó befolyásolás megértése